Strávila jsem v Londýně tři dny a i když jsem se na návštěvu britské metropole dlouho těšila, odjížděla jsem s pocitem, že tohle je město, kam už se pravděpodobně nevrátím. Nezanechalo ve mně nic, co by mě přimělo přijet znovu, ačkoliv jsem mu dala prostor, čas i otevřenou mysl. Londýn buď miluješ nebo nesnášíš - asi vím kam patřím. A mám s čím srovnávat. Ale za tento názor jsem na jiném cestovatelském webu schytala tzv. bídu. Co si dovoluju nemít ráda Londýn. Na druhou stranu bylo pár komentářů co mi dalo za pravdu. Cestovat prakticky začínám, jak mi dovolí moje práce, moje finance. Ráda bych cestovala pořád a věřím, že jednou se mi to povede, ale teď jsem na začátku a mám nějaké povinnosti, kterým se zatím nevyhnu. Za sebou mám opravdu pár destinací, kdežto někteří mají na seznamu už desítky zemí, ne-li přes stovku. Ale návštěva z Londýna a můj pocit byl čistě subjektivní. Někdo to město miluje, někdo miluje Vietnam jako já, ale znám lidi, co tam byli poprvé a už se tam nikdy nevrátí. A přeci toho člověka za to nebudu lynčovat, co si dovoluje nemít rád můj Vietnam! Mám před sebou tolik cest, mám se co učit, ale respektuji názory druhých.
Londýn mě překvapil především svým chaosem a zanedbaností. Očekávala jsem pulzující metropoli, ale realita byla jiná – velké množství odpadků, nepořádek v ulicích a špinavé prostředí, které na mě působilo spíš tíživě než velkoměstsky. Překvapilo mě i to, jak je složité si kdekoliv odskočit, najít volnou toaletu nebo si dobít mobil. Základní věci, které v jiných velkých městech fungují automaticky, zde představují problém. Neříkám, že Praha nemá svoje mouchy :). Ale opět vyzdvihuji, toto je čistě můj subjektivní pocit, třeba jsem přijela do Londýna ve špatný čas a třeba tomu někdy dám znovu šanci. Nezatracuji.
Večer jsem se navíc mnohdy necítila úplně bezpečně. Některé čtvrti působily neútulně, prázdně nebo nepříjemně a město jako celek na mě dýchalo zvláštní nehostinností. Potkat v obchodě chlápka, který drží velký šroubovák v ruce, očividně pod vlivem OPL, nebo muže s černou kuklou, který nahlíží do prodejny, no ….
Ano, věděla jsem, že Londýn je extrémně drahý – to mě nepřekvapilo. Překvapilo mě však, že vysoké ceny vůbec neodpovídají kvalitě, zejména pokud jde o jídlo. Dobrou kuchyni jsem tam prakticky nenašla. To, co člověk zaplatí, neodráží chuť, službu ani celkový zážitek. Jídlo nám celkově přišlo málo výrazné, nedotažené a bez nápadu. A nebo jsem holt tak chudá, že jsem si nemohla dovolit lepší kulinářský zážitek :D.
Britské muzeum bylo docela v pohodě. Vstup je zdarma, jen je potřeba si dopředu rezervovat lístky. Osobně jsem navštívila nejlepší muzeum v Káhiře, v Praze (ano Národní muzeum) a muzeum v Berlíně, to byla opravdu pecka.
Prošli jsme i pár parků, které na nás působili tak hezky obyčejně. Já mám prostě ráda tu krásnou Stromovku, Grébovku, atd. atd., spousta místa k sezení, klid ticho a oáza. Za to jsem samozřejmě dostala na cestovatelském webu vyhubováno, co jako bych v parku chtěla. Jen mi tam chyběly nějaké lavičky či koše na odpadky.
Abych ale nebyla nespravedlivá – samozřejmě, že Londýn má i své světlé stránky. Přírodovědné muzeum bylo skvělé, obrovské, poutavé a bez pochyb stojí za návštěvu. Britské muzeum je krásná stavba sama o sobě. Klasické památky jako Westminster Abbey, Big Ben nebo Tower Bridge mají svou sílu a atmosféru – to je neoddiskutovatelné. Tyto momenty jsme si užili.
Celkově ale převážil dojem, že to není město pro mě. Přeplněné ulice, nepořádek, vysoké ceny a chybějící příjemná atmosféra způsobily, že Londýn zůstane spíše jednorázovým zážitkem než místem, kam bych se někdy toužila vrátit. Ale co víte, třeba to zkusím ještě jednou.
Často kladené otázky
Kolik dní stačí na Londýn?
Na první návštěvu Londýna bychom doporučili alespoň 3 dny. Za 2 dny se dá stihnout základ, ale tempo bude rychlé. Pokud chcete navštívit i muzea, trhy nebo čtvrti mimo úplné centrum, ideální jsou 4 až 5 dní.
Dá se Londýn zvládnout za víkend?
Ano, Londýn se dá zvládnout i za víkend, pokud si dopředu vyberete jen hlavní místa. Nejlepší je neplánovat toho příliš a soustředit se na centrum, procházku kolem Temže, Westminster, Tower Bridge a jednu nebo dvě čtvrti podle zájmu.
Co v Londýně nevynechat při první návštěvě?
Při první návštěvě stojí za to vidět Westminster, Big Ben, London Eye, Tower Bridge, Tower of London, Buckingham Palace a procházku podél Temže. Pokud máte víc času, přidejte Camden, Notting Hill, Greenwich nebo některé z muzeí.
Je Londýn drahý?
Ano, Londýn patří mezi dražší evropská města. Největší položkou bývá ubytování, doprava a jídlo. Na druhou stranu spousta muzeí je zdarma a hodně zajímavých míst se dá poznat pěšky bez placeného vstupu.
Jak se nejlépe pohybovat po Londýně?
Nejjednodušší je kombinace metra, autobusů a chůze. Londýnské metro je rychlé a dobře značené, ale při kratších přesunech se často vyplatí jít pěšky, protože v centru jsou známá místa poměrně blízko sebe.
Je Londýn vhodný pro první samostatnou cestu?
Ano, Londýn je vhodný i pro první cestu bez cestovky. Město je dobře značené, doprava funguje přehledně a člověk se většinou domluví anglicky bez složitostí. Jen je dobré dopředu počítat s vyššími cenami.
Pro koho je Londýn vhodný?
Pro cestovatele, kteří chtějí spojit památky, městskou atmosféru, trhy, muzea, parky a různorodé čtvrti. Londýn je dobrá volba pro víkendový výlet, první cestu do Británie i krátkou zastávku při levných letenkách.





Diskuze
Komentáře pod článkem
Zatím žádné komentáře. Buď první.